Gündem

Rusya, 1.000 Ukrayna askerini rehin aldı!

Rusya merkezli haber kaynaklarına göre kuşatma altındaki Azovstal’da 959 Ukrayna askeri, Mariupol limanında teslim oldu. Interfax adlı ajans tarafından aktarılan bilgiler, 80 askerin yaralı bir durumda olduğunu aktardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, basına verdiği demeçte, hükümetin bölgede kalan askerleri ülkeye geri getirmek için çalıştığını dile getirdi. Bunun için Rusya ile müzakerelerin sürdüğü ifade edilirken; etkili birtakım uluslararası arabulucuların da işin içinde olduğu paylaşıldı.

Rusya, Ukrayna ile pazarlığa girişebilir

Ukrayna, şu anda Rusya’nın elinde olan askerlerini ülkeye geri getirmek için var gücüyle çalışıyor. Bu konuda hükümet, Rus savaş esirleriyle bir takas gerçekleştirilmesini amaçlıyor. İki ülke yakında esaret altına aldıkları askerleri serbest bırakabilir.

Rusya - Ukrayna savaşı

Devlet basınında çıkan bazı haberlere göre, Rus parlamentosu bugün esir alınan Azovstal’daki Ukraynalı askerler için günün ilerleyen saatlerinde bir görüşme gerçekleştirmek istiyor. Bu açıklamayla Rusya, pazarlığa açık olduğunu ima ediyor.

Çatışmalar devam ediyor

Ukrayna’nın doğu bölgesinde çatışmalar süratle devam ediyor. Ülkenin diğer bölgelerinde de Rus hava saldırıları sürüyor. Rusya, Ukrayna’nın güneyindeki işgal altında olan Cherson bölgesini tümüyle ele geçirmeye çalışıyor. Ülkenin Başbakan Yardımcısı Marat Chusnullin, liman kentinin ‘Rusya için çok değerli bir yere sahip olduğunu’ diye getirdi. Ukrayna hükümeti ise bölgenin ‘ruslaştırılmasının’ başarısız olacağına inandığını vurguluyor.

Son gelen haberlere göre Donetsk bölgesinde yedi sivil öldürüldü. Ukrayna askeri yönetimi, altı sivilin de yaralandığını aktardı. Rus askerlerinin savaş kurallarına uymadığını, sivillere karşı da müdahaleler gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat