Gündem

Rusya, Finlandiya’ya doğalgazı kesecek!

Finlandiya kısa bir süre önce NATO’ya katılmak için resmi olarak başvuruda bulundu. Bunun üzerine Rusya hükümeti, Helsinki’deki milletvekillerinin askeri ittifaka katılmak için başvurusuna tepki gösterdi. Ruslardan ilk kritik yaptırım geldi!

Finlandiya’nın gaz hizmetini karşılayan Gasum şirketi tarafından bugün yapılan açıklamalara göre, Cumartesi gününden itibaren Rusya doğalgaz ithalatını kesmeyi planlıyor. Rus enerji şirketi Gazprom’un alt şirketi olarak bilinen Gazprom Export, Finlandiya ile yaptıkları sözleşme kapsamında 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü Türkiye saati ile 07.00’de doğalgaz akışını kesecek.

Gasum: Doğalgazın kesileceğini biliyorduk

Gasum CEO’su Mika Wiljanen, şirketin zaten böyle bir durumun yaşanmasını beklediklerini aktardı. Buna hazırlıklı olduklarını paylaşan şirket yöneticisi, “Gaz iletim şebekesinde herhangi bir aksama olmaması şartıyla, önümüzdeki aylarda tüm müşterilerimize gaz tedarik edeceğiz,” açıklamasında bulundu.

Rusya

Açıklamalara göre Balticconnector boru hattı üzerinden diğer kaynaklardan da ülkeye doğalgaz tedariki yapılacak. Gasum’un gaz şebekesi bölgesindeki gaz dolum istasyonları normal çalışmaya devam edecek.

Rusya, Finlandiya’ya doğalgaz tedarikini neden kesti?

Gasum, Gazprom Export’un yaptığı bu hamle için hiçbir sebep açıklamadı. Fakat ortaya çıkan bilgilere göre Finlandiya, aldıkları doğalgazı ruble olarak Ruslara ödemeyi reddetti. Aynı zamanda Finlandiya’nın NATO’ya katılmak için resmi başvurusundan yaklaşık 2 gün sonra böyle bir karar alındı. Tahminlere göre Rusya, şimdiye kadar tarafsız olan ülkenin Batı askeri ittifakına katılmak istemesine misilleme olarak böyle bir adımda bulundu.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat