Sağlık

Sağlık çalışanlarının özlük haklarında yenilikler içeren teklif yasalaştı

Sağlık çalışanlarının özlük ve mali haklarıyla ilgili yenilikler içeren teklif kabul edilerek yasalaştı.

Sağlık çalışanlarının özlük haklarında yenilikler içeren teklif, TBMM’de kabul edilerek yasa haline getirildi. Bu düzenlemeyle birlikte sağlık çalışanlarının gelirlerinde de iyileşme sağlanıyor.

Kabul edilen yasayla birlikte doktorlara ek ödeme zammı ve prim borcu nedeniyle sağlık sigortasından yararlanamayan vatandaşlara da 10 bin liralık prim affı getiriliyor. Twitter’dan paylaşımda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Devlet, sağlıkta şiddet suçlarına karşı çıkardığı yasayı sağlık çalışanlarının tamamı için çıkardı. Hemşirelerimize verilen söz, daha da ileri götürüldü. 3600 ek gösterge düzenlemesi ile vaat edilen iyileştirme tüm lisans mezunlarını kapsıyor. Toplu sözleşme ile hekimler hariç, bütün sağlık çalışanlarının sabit ek ödemesi artırıldı. Tüm sağlık çalışanlarının sabit ek ödemesi merkezi yönetim bütçesine aktarıldı.” dedi.

Kabul edilen bu yasayla birlikte sağlık çalışanlarının döner sermaye ek ödeme tavanları da artırılmış oldu. Eğitim görevlisi, profesör ve doçentlerde yüzde 800’den yüzde 950’ye artılıran oran, uzman tabip ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman diş tabiplerinde yüzde 700’den 850’ye, pratisyen tabip ve diş tabipleri ile uzman eczacılarda yüzde 500’den 650’ye, hastane müdürü ve eczacılarda yüzde 250’den yüzde 305’e, diğer personelde yüzde 150’den 225’e, tıbbi işlemlerde işlem karşılığı ek ödemelerde de yüzde 800 ve 700’den yüzde 950 ve 850’ye yükseltilmiş oldu.

Bakanlığa bağlı olan hastanelerden sağlık hizmeti almış olup prim borcu gibi nedenlerle hastane gideri karşılanmayanlara ödeme kolaylığı ve 10 bin lira altındaki borçları için prim affı getiriliyor. 87 bin 103 kişinin yararlanacağı düzenleme ile birlikte 198 milyon 708 bin liralık alacağın 123 milyon 578 bin liralık bölümünün affedileceği de belirtildi.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat