Kültür & Sanat

Samsun’da Gezilecek Yerler

Samsun’da ziyaretçiler için çok fazla alternatif var. Ancak Samsun’da gezilecek yerler listesi için Samsun merkezde gezilecek yerler yoğun. Bu nedenle merkezi bölgelerden başlayarak yapılacak ziyaretlerde şehirdeki pek çok yeri görmek mümkün. Samsun ziyaretlerinde Atakum’a ise özel bir zaman ayrılması gerekiyor. Samsun Atakum gezilecek yerler, özellikle doğal özellikleriyle dikkat çekiyor.

Samsun’da Gezilecek Yerler
İşte Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi

Samsun’da Gezilecek Yerler Nereler?

Samsun denilince ilk olarak Karadeniz’in yeşili akla geliyor. Ancak uzun sahiller, mavi bayraklı plajlar, Samsun ziyaretlerinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.  Şehirde doğal yerlerin yanı sıra tarihi yerler de ön planda.

Samsun’da Gezilecek Tarihi Yerler

Samsun’da gezilecek tarihi yerler listesinde ilk sırada Tütün İskelesi ve Kurtuluş Yolu yer alıyor. Atatürk’ün Samsun’da başlattığı kurtuluş mücadelesinde ilk çıktığı bu yer, tarihi yılları keşfetmek için fırsat sunuyor.

Tütün İskelesi ve Kurtuluş Yolu

Tütün İskelesi ve Kurtuluş Yolu

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı ilk yer olan Tütün İskelesi ve Kurtuluş Yolu, özel bir şekilde düzenlenmiş durumda. 400 metrelik Kurtuluş Yolu’nda yürüyerek tarihi yeniden keşfetmek mümkün. Ayrıca sahilde yer alan Kurtuluş İskelesi de ziyarette mutlaka görülmeli.

Bandırma Vapuru

Mustafa Kemal Atatürk’ü Samsun’a getiren Bandırma Vapuru, şehrin sembollerinden birisi. Müze olarak ziyarete açılan Bandırma Vapuru’nu ve özel sergileri burada görebilirsiniz.

Anıtlar

Samsun’un hemen her yerinde tarihi simgeleyen bir anıt görebilmek mümkün. Bu anıtlar arasında ise Milli Kurtuluş Anıtı (Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi’nde), Onur Anıtı (İlkadım ilçesindeki Belediye Parkı’nda), İlkadım Anıtı (Sahil şeridinde) yer alıyor.

Amazon Adası

Samsun’da en ilgi çeken yerlerden birisi olan Amazon Adası, devasa bir Amazon Anıtı’na ev sahipliği yapıyor. Bölgede anıtın yanı sıra Amazonların günlük yaşamlarına yönelik bilgiler veren sergiler ve bölümler bulunuyor.

Samsun’da Gezilecek Müzeler

Tarihi zengin olması nedeniyle Samsun’da müzeler gezmek bile ziyaretçilerin bir gününü alıyor. Kent müzesi ve arkeoloji müzelerinde zengin eserlere ev sahipliği yapan Samsun’da görülmeden dönülmeyecek 3 müze yer alıyor.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Şehir merkezinde, erişilebilir bir konumda olması Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ziyaretlerini kolaylaştırıyor. Tarihi Helenistik dönemlere uzanan müzede, eşsiz parçalara ve Samsun tarihine tanıklık etmek mümkün.

Samsun Kent Müzesi

Kent müzesi, daha yeni müzelerden birisi ve şehrin yaşayan belleği olarak hazırlanmış. Tarihi, eski şehir yaşamlarından itibaren kurgusu yapılan müzede, arkeolojiden etnografyaya, kültürden doğaya kadar her bir değeri öğrenebilmek mümkün.

Gazi Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a geldiğinde konakladığı yer olan Mıntıka Palas, Gazi Müzesi olarak hizmete açılmış durumda. Gazi Müzesi’nde Atatürk’ün eşyaları ve tarihi dönemlere yönelik bilgiler sunuluyor.

Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

Bandırma Vapuru ile aynı bölgede bulunan Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi’nde o dönemlerde kullanılan tarihi araç gereçler ve eşyalar sergileniyor.

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi

Müze statüsünde olmasa da sit alanı olarak ilan edilen Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi, tarihi dönemlerdeki yaşamlara dair izler taşıyor.

Belirtilen müze ve tarihi yerlerin dışında, özel olarak arkeolojik çalışmaların yapıldığı Tekkeköy Mağaraları ve İkiztepe Höyüğü tarih ve arkeoloji sevenler eşsiz seçenekler sunuyor.

Samsun’da Gezilecek Doğal Yerler

Yeşilin her bir tonunun yer aldığı Samsun’da Amisos Tepesi gibi özel bölgeler, göller görülebilir.

Amisos Tepesi

Amisos Tepesi

Bölgedeki yaşam, Helenistik dönemlere kadar uzanıyor. Tepede, şehri daha yüksekten ve uzaktan izleme imkanı bulan ziyaretçiler, aynı zamanda tümülüsleri de görme fırsatına sahip. Bölgede yapılan kazılar sonucunda çıkarılan buluntular ise Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde görülebilir. Özellikle akşam saatlerinde gün batımını izlemek için tercih edilen bölge, çeşitli kafelerle de donatılmış durumda.

Sevgi Gölü

Gölüyle doğal güzelliği daha zengin hale getiren Samsun’da doğa ile baş başa vakit geçirmek isteyenlerin tercihi Sevgili Gölü. Bölgede ihtiyaçları karşılayabilecek pek çok farklı mekan bulunuyor.

Kaplıcalar

Kaplıcalarıyla pek çok şehri geride bırakan Samsun, Havza Kaplıcaları ve Hamamayağı Kaplıcaları ile ziyaretçilerine şifa sunuyor. Merkeze yakın ilçelerde bulunan kaplıcalar dahi, şehirde ayrı bir turizm hareketliliği yaratmış durumda.

Kuş Cenneti

Göç yolu üzerinde olması nedeniyle Samsun’da özel olarak Kuş Cenneti bölgesi oluşturulmuş durumda. Zengin kuş popülasyonuyla dikkat çeken bölge, göç dönemlerinde eşsiz bir deneyim sunuyor.

Bayraktepe Tabiat Parkı

Sadece turistlerin değil, bölge halkının da favori yerlerinden birisi olan park, yediden yetmişe herkese keyifli vakit geçirme fırsatları sunuyor. Doğa yürüyüşlerinden pikniğe kadar pek çok etkinlik yapılabilir.

Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı

Macera arayanların Samsun’da ilk tercih ettiği yer Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı. Manzara seyretmek, fotoğraf çektirmek, kanyonda yürüyüş yapmak, kanoya binmek gibi farklı etkinlikler, Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı’nda yapılabilir. Şahinkaya’nın yanı sıra Ondokuzmayıs İlçesi’nde bulunan Sarıgazel Tabiat Parkı da ziyaret edilebilecekler arasında.

Ladik Gölü

Kaplıcaların yanı sıra gölüyle de ünlü olan Ladik ilçesinde, büyük bir göl ulunuyor. Manzara ve doğa severlerin favori yerleri arasında. ,

Kabaceviz Şelaleleri

Yüksek tepeleri ve kanyonları olması nedeniyle Samsun’da pek çok şelale de bulunuyor. Ancak bunlar arasında en ünlüsü Kabaceviz Şelaleleri. Doğa etkinlikleri için favori noktalardan birisi.

Samsun Hayvanat Bahçesi

Yüksek hayvan popülasyonuyla farklı türlerin görülmesini sağlayan Hayvanat Bahçesi, özellikle çocuklu ailelerin favori yerleri arasında. Uygun fiyatları ve uzun hizmet saatleriyle hayvanat bahçesi de mutlaka görülmeli.

Akdağ Kayak Merkezi

Kayak yapmayı sevenlerin tercih ettiği Akdağ Kayak Merkezi, Ladik ilçesinde yer alıyor. Bu nedenle Samsun gezilecek yerler listesi hazırlayanların Ladik ilçesini de dahil etmesi halinde listeye kayak merkezi eklenebilir.

Samsun Gezilecek Yerler Haritası

Samsun’da gezilecek yerler listesi uzun olsa da çoğu birbirine yakın konumda olması, ziyaretçiler için işleri kolaylaştırıyor. Samsun gezilecek yerler haritası sayesinde bulunduğunuz noktadan bir gezi planlaması kolayca yapabilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Haritası

Ziyaretlerde Atakum, İlkadım, Bafra, Canik, Ladik, Ayvacık ve Havza tercih edilebilir. Samsun şehir haritası ise şöyle;

Samsun şehir haritası

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat