Yaşam

Sararan beyaz eşyaları ilk günkü gibi bembeyaz yapıyor! İşte sararmış plastikleri pratik beyazlatma yöntemi

Beyaz eşyalar uzun süreli kullanımda sararmaya başlayabilir ve bu durum pek çok kişiyi rahatsız eden durumlardan biridir. Sararan beyaz eşyaları eski haline çevirmek imkansız gibi görünse de bazı etkili yöntemlerle tekrardan beyazlatabilirsiniz. Peki, bu yöntemler nelerdir?

Evimizin olmazsa olmaz eşyalarından buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi çeşitli beyaz eşyalar uzun süre kullandıktan sonra sararmaya başlayabiliyor. Bu renk bozulması çoğu kişinin şikayet ettiği durumlardan biridir. İşte sararan eşyaları beyazlatma yöntemleri…

Beyaz eşyalar neden sararır?

Beyaz eşyalar, uzun süre kullandıktan sonra kirli sarı rengine dönüşebiliyor. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi pek çok beyaz eşyanın eski haline geri dönmesi de oldukça kolay diyebiliriz. Zamanla kullana kullana aşınan ve renk değişimleri meydana gelen bu eşyalar kirli sarı rengine dönüşür ve bu durum da birçok insanın şikayet ettiği konular arasında yer alır. Beyaz eşyaların sararmasını önlemek ve sararan eşyaları tekrar beyazlatmak için bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemler arasında da hidrojen peroksit yer alır. Peki, hidrojen peroksit nasıl kullanılır?

WhatsApp Image 2022 12 22 at 23.35.39 1

Sararan eşyaları beyazlatma yöntemi

Sararan beyaz eşyaları beyazlatmak için oksijenli su olarak bilinen hidrojen peroksit ile sarı lekelerin renginin açılmasını sağlayabilirsiniz. Hidrojen peroksit pek çok deterjanın içinde yer alırken, bu oksijenli suyu kullanırken ellerinize eldiven giymeniz gerekir. Hidrojen peroksit aynı zamanda saç açıcı olarak bilinir ve kozmetik ürünler satan mağazalardan temin edebilirsiniz. Hidrojen peroksiti ahşap, demir ve çelik ürünlerde denememeniz gerekir. 

Hidrojen peroksiti kullanmadan önce elinize mutlaka eldiven geçirmeniz gerekir. Bir fırça ile sararan bölgeye sürün ve ardından 6 saat kadar bekletin. Daha sonra nemli bir bez ile sürdüğünüz bu bölgeyi silin. İlk seferde açılma olmazsa bu uygulamayı 2-3 defa daha uygulayabilirsiniz. Her defasında 6 saat beklemeniz ve ardından nemli bir bez ile silmeniz gerekir. İstediğiniz beyazlığı elde edene kadar bu uygulamaya devam edebilirsiniz. Hidrojen peroksit ile birlikte sararan bölgeler ilk günkü haline dönmüş olacaktır. 

Not: Kullanmadan önce eldiven giymeyi unutmayın ve cildinize temastan kaçının.

 

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat