Magazin

Şimdi bakın ne yapıyor? Hayat Bilgisi’nin Mennan’ı Erdal Türkmen’in son halini gören tanıyamadı

Bir döneme damga vuran, Perran Kutman’lı Tarık Papuççuoğlu, Rutkay Aziz ve Altan Gördüm’lü kadroya sahip Hayat Bilgisi dizisi birçok genç oyuncuya şöhret kapısını aralamıştı.

Hayat Bilgisi

Gökçe Bahadır, Aslı Enver, Paşhan Yılmazel, İpek Erdem ve Ümit Erdim gibi genç oyuncuların parladığı dizideki ‘Şerefsiz Amirim’ repliği ile tanınan, ‘Mennan’ karakterini canlandıran Erdal Türkmen, HaberTürk’e oyunculuk hayatını ve şimdilerde neler yaptığını anlattı.

Mennan

Aynı zamanda bir karikatürist olan Türkmen, oyunculuk serüvenini “Maddi zorluklar içindeydik. Yalnız; kendi meşreplerince sanatı seven, açık görüşlü bir ailede büyüdüm. 6-7 yaşlarımda başrolünde Bülent Kayabaş’ın oynadığı “Bugün Bayram Bir Kaşık Ayran” adlı çocuk oyununu, tüylerim diken diken bir halde izledim.” sözleriyle anlattı.

Erdal Türkmen

Türkmen “Ben de orada olmak istiyordum. Aradan yıllar geçti. 15-16 yaşlarımda ‘Gırgır’ ve ‘Fırt’ mizah dergilerinin kadrosuna profesyonel karikatürist olarak girdim. Oğuz ve Tekin Aral ustalarımla ve muhteşem yazar çizer kadrosuyla uzun yıllar çalıştım.

Erdal Türkmen

Karikatüristliğe başlamam sahnede olma isteğimi durdurmaya yetmemişti. Ben de ikisini birleştireyim dedim. “İki boyutlu karikatürleri nasıl yaşayan bir hale getiririm?” sorusu beni oyunculuğa yönlendirdi” dedi.

Erdal Türkmen

Türkmen “İşin doğrusu, kendimi merak ediyordum. Ben hayata kendimi merak etmek için geldiğimi anladım. Hayat da anladı. Birbirimizi sürekli merak ediyorduk ve hala da ediyoruz.” diye konuştu.

Mennan

Türkmen, ‘Hayat Bilgisi’nin kadrosuna katılmasıyla ilgili “‘Mennan’ rolü daha önce birçok oyucuya teklif edilmiş. Hatta Şafak Sezer’le anlaşılmış. Sonra anlaşma bozulmuş. Sağlam oyuncu kadrosunun olması da bana güven verdi. Demek ki kısmet banaymış.” diye konuştu.

Mennan

Türkmen, “Karikatüristlik oyunculuk gibi kıskanç bir meslek. Kendisinden başka bir işle ilgilenmenize kolay kolay izin vermiyor. Çünkü tamamıyla ona yoğunlaşmanız gerekiyor. Üfürme espri ve çizgilerle yapılabilir. Ya da haftada tek bir karikatür. Tabii ki her türlü yeteneğinizi, bilginizi, deneyimlerinizi işlerinize yansıtıyorsunuz. Yani; karikatüristliğin oyunculuğa, oyunculuğun da karikatüristliğe kattığı çok şey var. Fırsat bulursam yine çizmeyi düşünüyorum.

Erdal Türkmen

Karikatüristlik oyunculuk gibi kıskanç bir meslek. Kendisinden başka bir işle ilgilenmenize kolay kolay izin vermiyor. Çünkü tamamıyla ona yoğunlaşmanız gerekiyor.” dedi.

Hayat Bilgisi dizisi

Türkmen “Üfürme espri ve çizgilerle yapılabilir. Ya da haftada tek bir karikatür. Tabii ki her türlü yeteneğinizi, bilginizi, deneyimlerinizi işlerinize yansıtıyorsunuz. Yani; karikatüristliğin oyunculuğa, oyunculuğun da karikatüristliğe kattığı çok şey var. Fırsat bulursam yine çizmeyi düşünüyorum.” dedi.

Hayat bilgisi

Ekranlardan da uzaklaşmadığını ifade eden Türkmen, “Hatta komedi işlerin yanında dram işlerde de oynarım. Uygun bir proje olduğunda ekranlarda olacağım. Eskiden hemen hemen her gün televizyonlarda komedi yapımları vardı. Şimdi ise günümüzde komedi işleri pek kalmadı.” diye konuştu.

Mennan karakteri

Türkmen “Bugün internetten seyredip beğenenler ve ‘Keşke bu dizi yeniden çekilse’ diyenler de samimiyeti özlüyor. Aslında insan, o geçmişteki kendini özler. Geçmişi kendisine getiremez. Çünkü kendisi de o geçmişte değildir.

Mennan

Eski diziler yeniden çekilip yayınlansa insanlar onu sevmeyecek ki, sevemez de” diyen Türkmen “Çünkü yaşadığımız hayat, şartlar ve biz değiştik. Kaldı ki ‘Hayat Bilgisi’, ‘Hayat Bazen Tatlıdır’ adıyla yeniden çekildi, olmadı.” şeklinde konuştu.

Erdal Türkmen

Türkmen, diziden ayrılma kararını Türkmen “Dizi tekrara girmişti. Ben de ‘Mennan’ rolünü ‘zirvede bırakayım’ dedim. Zaten; ’15 yıl devam eder’ diye yola çıkılan dizi, ben ayrıldıktan bir sezon sonra bitti.” sözleriyle açıkladı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat