Gündem

Şimdiye kadar satılan en pahalı araba belli oldu

RM Sotheby’s adlı müzayede şirketi, 1955 model Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe modelini açık artırmaya çıkardı. Dünyanın farklı noktalarından klasik otomobil tutkunu pek çok kişinin katıldığı müzayedeye epey yoğun bir ilgi gösterildi. Martı kanadı tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken şık araç, rekor fiyata yeni alıcısına ulaştı. Efsane Mercedes modeli, dünyanın en yüksek fiyata satılan otomobili olarak kayıtlara geçti.

Dünya üzerinde yalnızca iki tane bulunan ikonik araç, ismini Mercedes’in baş mühendislerinden biri olan Rudolf Uhlenhaut’tan aldı. Juan Manuel Fangio’nun elinde birçok dünya şampiyonluğu kazanan W 196 R Grand Prix aracına dayanan 300 SLR modeli, son derece özel bir satışa imza attı. Müzayedeye yalnızca şirket tarafından belirlenen seçkin bir kalabalık katılım sağladı.

araba

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe rekor kırdı

Klasik Mercedez-Benz modelinden önce dünyanın en pahalı otomobili rekoru 1962 Ferrari 250 GTO modeline aitti. 1963 Tour de France yarışının galibi olan sportif araç, 70 milyon Euro karşılığında satılmıştı. Mercedes’in açık artırması ise Ferrari’den 50 milyon Euro fark ile başladı. Satış tamamlandığında, alıcı söz konusu araç için 135 milyon Euro ödemeyi kabul etti. Böylelikle yeni bir rekora imza atıldı!

araba

Araba yalnızca ‘özel günlerde’ sahibinin olacak

Simon Kindston adlı İngiliz koleksiyoner, Mercedes-Benz yönetim kuruluna ikonik yarış arabasını satmak için 18 ay boyunca lobi yaptı. Sonucunda ise henüz ismi açıklanmayan bir alıcı adına en yüksek teklifi verdi. Fakat aracın, yeni alıcısının sahibinin garajında kalmayacağı aktarıldı. Satış maddelerinde yer alan detaylara göre otomobil, yalnızca özel günler için yasal sahibi tarafından alınıp kullanılabilecek.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat