Ekonomi

SSK ve Bağkur Emeklileri Müjde! Emeklilere Bayram Öncesi Yüzde 40 Zam

Emeklilere ve memurlara yapılacak olan zam tartışmaları bir türlü gündemden düşmüyor. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren memur ve emekli zammı için vatandaş detayları araştırmaya devam ediyor. Enflasyon verilerinden sonra belirlenecek olan temmuz zammı için nefesler tutmaya başlandı. SSK ve BAĞ – KUR emekli memur zammı ne kadar olacak? İşte detaylar…

Memur ve emeklilere yılda iki defa olmak üzere yapılan zamlardan biri bu sene temmuz ayında yapılacak. Yapılacak olan bu zam oranı enflasyon farkına ve oranına göre netlik kazanıyor. Memur ve emekli vatandaşların gözünü kırpmadan takip ettiği bu süreçte; ocak, şubat, nisan ve mayıs ayının enflasyon rakamları detaylı bir şekilde açıklandı. Bu enflasyon rakamlarından sonra vatandaş gözünü haziran ayının enflasyon oranlarını çevirdi.

emekli zam

BAĞ – KUR, SSK Emeklilerini Ne Kadar Zam Bekliyor?

Araştırmaların birçoğunda BAĞ-KUR ve SSK emeklilerinin temmuz ayında ne kadar zam alacakları yer alıyor. Memurlar gibi yılda iki defa olmak üzere ocak ve temmuz ayında zam alan BAĞ – KUR ve SSK emeklileri, açıklanan enflasyon verilerinden sonra gözlerini yüzdelik verileri çevirdi. TUİK’in net bir şekilde açıklamış olduğu beş aylık enflasyon oranına göre;

emekli zam haberi

BAĞ – KUR ve SSK emeklileri için şimdiden yüzdelik olarak 35.64 zam yapılacağı görülüyor. Bu orana göre bir SSK emeklisinin alacağı en düşük aylık 4110 TL olarak karşımıza çıkıyor. Diğer bir yandan BAĞ-KUR emeklisinin aylığına baktığımız zaman; bir BAĞ – KUR emeklisinin de en düşük 3400 TL alacağını söyleyebiliriz. 5 Temmuz 2022’de açıklanacak olan toplam 6 aylık enflasyon oranına göre yapılacak olan zam oranında artış gözlemlenebilir.

Tabi ki de toplam enflasyon oranının artması için kalan son bir ayın daha enflasyon oranının açıklanması gerekli. Açıklama yapıldıktan sonra ancak BAĞ – KUR ve SSK emeklilerin temmuz ayında ne kadar zam alacağı belli olacak. BAĞ – KUR ve SSK emeklileri araştırmalarına devam edse de; bu araştırmalarının sonucuna ancak temmuz ayında varabilecek.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat