Gündem

TEDAŞ elektrik borcu olanları havalara uçuracak haber! Artık borcunuz harcınız kalmayacak, o tutara kadar borçlar siliniyor

TEDAŞ tarafından vatandaşları sevindiren haber sonunda geldi. Vatandaş bu haber sonrasında sevinçten havalara uçacak. TBMM tarafından kabul edilmiş olan torba teklifine göre borçlarınız silinebilecek. İşte haberimizin devamında tüm detayları ile sizlerle… 

Kurul tarafından kararname açıklandı. Elektrik borçlarında yapılandırma yapılacak. Birçok vatandaşın yüzünü güldürecek haberin detayları ise belli oldu. 2000₺ üzerinde borcu olanların borçlarına yapılandırma yapılıp silinmesi yönünde kararlar açıklandı. İşte tüm detaylar. 

Elektrik borcu olan vatandaşların dikkatine!!! 

Elektrik piyasası kanunu ile bazı kanunlar için geçerli olan kararname de değişiklik yapılmasına dair teklif, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilip yasalaştırılmamak başladı.  Kanun ile beraber, kamu finansmanı ve borç yönetiminin düzenlenmesi hakkında kanun içine geçici bir madde de eklenmiş oldu. Bu duruma göre hazine ve maliye bakanı borçlanma yetkisine 20 milyar daha limit ilavesi yapacak. Böylelikle 293 milyar olan borçlanma yetkisi de 493 milyar liraya kadar çıkmaya başladı. Limanların işletme hakkı verilmesi veya da devir yöntemi ile özelleştirilmeleri sonucunda imzalanması 49 yıldan az bir süreli sözleşme süreleri 49 yıl uzatılacak. Ek sözleşme imzalanabilmesi için ise işletme yöneten şirketler, işletme haklarını doğurmakta olan sözleşmeden kaynaklı tüm yükümlülükleri eksiksiz yerine getirmiş olmaları ve işletme haklarından kaynaklı olan davalardan feragat etmesi gerekecek. 

elektrik RwRb cover

Kamu üniversitesi sağlık hizmetine katkı sağlayacak

BOTAŞ’ın ödenmemiş olan her türlü vergi, fon ve paylar ile idari para cezaları, tüm bunlara bağlı olacak gecikme zammı ve gecikme faizlerinden oluşmakta olan tüm borçlar, hazine bakanlığından görevlendirme bedeli olarak alacaklarına karşılık silinecek. İş Kanunu’nda yapılan değişiklik ile beraber, petrol sektöründe olan araştırma, arama ve sondaj faaliyetler de işçilerin geceleri de çalışmasına yönelik bazı faaliyetler yapılıyor.  Kamu üniversitesinde sağlık hizmeti sunucularının hizmetin ifasında mali güçlükler yaşamamak adına sağlık hizmetlerini sürdürülebilirlik bakımından söz konusu olan sağlık hizmetlerinde finansal yeterliliğe katkı sağlaması adına incelemeler cari yolda kesintiye uğramamasına yönelik düzenlemeler yapıldı. 

Kamu görevlisine ve sendika üyelerine destek veriliyor 

Kanun ile beraber olağanüstü hal işlemleri inceleme komisyonunda görev süresi sona ermiş olan komisyon görevlerine ilişkin olarak iş ve işlemlerin yürütülebilmesi konusunda görevli kurum ve kuruluşlar tarafından uygulamalarda düzenlemeler yapılmaya başlandı. Kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyeleri kamu görevlilerinin geneline ve hizmet koşuna yönelik olmak üzere 2022 ve 2022 yıllarını kapsayan 6. dönem toplu sözleşme yürürlük süresinde 2119 göstergeli rakamın memurların aylık katsayılarının çarpımında bulunacak olan miktarın ödeneceği belirtildi. 

ccccccciksiz 1 1

Geçmiş dönem elektrik borçlarına yapılandırma yapılacak

TEDAŞ elektrik tüketiminden kaynaklı olan ve özelleştirme devri işlemleri esnasında kendisine devredilmiş olan alacaklardan, bu madde kapsamında yürürlüğe girmeye başladığı tarih itibari ile asıl alacak tutarları 2.000₺‘yi aşmamış olanların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, vergi kimlik numarası tespit edilememesi sebebi ile alacaklardan vazgeçilecek. Bu konu dışında kalan abonelerin de TEDAŞ’a olan geçmiş dönem elektrik tüketiminden kaynaklı olan borçlarına yapılandırma imkanı geliyor. 

 

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat