Sağlık

Telefonunuzu şarja takıp uyuyorsanız dikkat! Sakın bunu yapmayın, nedenini ünlü uzman açıkladı

Akıllı telefonları gece şarjda bırakıp uyuyan pek çok insan bulunurken, bu konuda önemli uyarılar geldi. Teknik servis uzmanı Süleyman Araz konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Uzmanlardan kullanıcıların doğru ve zamanlı şarj etmeleri ile ilgili uyarılar geldi.

Son dönemlerde telefon ve batarya patlamaları sıkça gündemde yer alıyor. Son olarak Karabük’te bir teknik serviste yaşanan telefon bataryası patlaması dikkat çekti. Günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı akıllı telefonları cebimizde taşırken ve hatta genellikle geceleri yastık altına sıkıştırılan bu cep telefonları adeta saatli bomba gibi tehlike saçmaktadır. Kullandıkça elektrik akımını depolayan telefon bataryalarının büyümesi ve içindeki bataryanın yanlış kullanımı da tehlike arz ediyor. Bu konuda 16 yıllık teknik servis uzmanı olan Süleyman Araz, akıllı telefonları gece şarjda bırakmanın ne kadar tehlikeli olduğundan bahsetti. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Uzmandan önemli açıklamalar

Bataryaların aşırı ısınması, darbe alması ile patlamaların meydana gelebileceğini belirten Araz, telefonları ve tabletleri şarja takıp ardından bunlarla oynadığımızda cihazlarda batarya şişmesi olacağını belirtti. Bu şekilde bataryanın şişip, patlatacak duruma geldiğinden bahseden Araz, özellikle son model cihazlarda bu sıkıntının çok olduğunu, batarya şişmesi olduktan sonra sadece bataryanın değiştirilmesinin yetmediğini, kimi zaman ekrana kimi zaman da telefonun kasasına zarar verdiğini belirtti. Böylece 2 parçanın birden değiştiğini belirten Araz, telefon ve tabletleri gece şarja takıp uyumaması gerektiğini ve şarjdayken oyun oynamaması gerektiğini belirtti.

smartphone sleep 720

Tehlike saçıyor

Araz, özellikle telefonların yastık altına koyulup uyunmasıyla radyasyona maruz kalınmış olacağını ve bu da ciddi hastalıklara sebebiyet verebileceğini dile getirdi. Telefon bataryalarının şişmesi ve bundan kaynaklı kimi zaman patlamaların meydana gelmesi, gazla güç tüketilmesinden kaynaklı olduğunu belirten Araz, şarjda oynanan cihazın bir yandan akım alırken, diğer yandan akım verdiğini belirtti. Bu şekilde bataryada bir dengesizlik söz konusu olduğunu, telefon ikisini birlikte yapamadığı için ısınmaya başladığını ve devlerin ısınıp, telefonun zarar gördüğünden bahsetti. Bir bataryanın ömrünün ne kadar orijinal olursa olsun kullanım şekline bağlı olarak 6 yıl süreceğini de belirtti.

 

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat