Ekonomi

Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Gelecek Mi?

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayında beklenen asgari ücrete ara zama dair bazı ipuçları verdi.

13 Haziran 2022 Pazartesi günü Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde bir konuşma gerçekleştiren Erdoğan, bu güne kadar asgari ücrete yapmış oldukları zam ile gelecek dönemlerde yapılacak zamlara dair bazı ipuçları verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Temmuz Ayını İşaret Etti

Ücret artışı konusuna değinen Cumhurbaşkanı, ”Aralık ve Ocak aylarında gerçekleşen enflasyonun, sırtımıza bindirdiği kamburdan 2023 Şubat ve Mart aylarından itibaren önemli ölçüde kurtulmuş olacağız. Son 20 yılda asgari ücreti %200 oranında artırdık. Önümüzdeki Temmuz ayında ise enflasyon farklarıyla beraber milletimizin her kesimini rahatlatacağız.” ifadelerini kullandı.

Kabine Toplantısı Sonrası Enflasyon Açıklaması

Geçtiğimiz hafta 6 Haziran 2022 gününde gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Erdoğan, ”Temmuz ayı içerisinde enflasyon artış farklarıyla birlikte milletimizi biraz daha rahatlatmış olacağız. Yılbaşında çalışanlarımızın durumlarını değerlendirerek herkesin hak ettiği ücreti almasını sağlayacağız. Sosyal yardım yelpazemizi daha da genişleterek vatandaşlarımızın mağdur durumda kalmasını engelleyeceğiz.” dedi.

Yıllık Enflasyon Giderek Artıyor

Asgari ücrete 2022 yılında yaklaşık %50 oranında zam yapılmıştı. Mart ayında %61 dolaylarına ulaşan yıllık enflasyon, Nisan 2022’de %69,97 olarak kayıtlara geçerken son yapılan tahlillere göre Mayıs 2022’de ise %73,50’ye yükselmiş oldu. Haziran ayında da artış beklenen enflasyon yüzdesiyle birlikte kamuoyunda Temmuz 2022’de asgari ücrete ara zam beklentisi oluştu.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat