GündemTeknoloji

Türksat 5B Uydusu Aktif Hale Geldi

Türksat uydu filosunun en güçlüsü konumunda bulunan 5B uydusu hizmete girdi.

Türksat 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni için Türksat Genel Müdürlüğü’nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Bugün hizmete alacağımız Türksat 5B’nin uzay yolculuğu 19 Aralık 2021’de başlamıştı. İnşallah önümüzdeki yıl da bu vakitlerde Türksat 6A’yı hizmete geçireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Bu saatten sonra Turkey yok, Türkiye var!

Yeni uydunun aktifleşmesine dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, ”Uluslararası pazarda Turkey olarak kullanılan ismi Türkiye’ye çevirerek bu doğrultuda sembolik öneme haiz adımı attık. Artık Turkey yok, Türkiye var. Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine de Turkish Airlines değil, Türkiye Havayolları yazacağız. Maziden atiye kurduğumuz köprü sayesinde medeniyetimizin tarihimizden aldığımız güçle yüzümüzü geleceğe dönüyoruz. Türksat 5B uydumuz TV ve genişbant uydu kapasitemizi Afrika’dan Ortadoğu ve Asya’ya kadar kesintisiz hale getirecektir. Kırsal ve dağlık yerlerde iletişimin sürmesi açısından da kullanılacak olan bu uydumuz, afet ve acil durum hizmetlerine gerekli desteği sağlayacaktır. Yetersiz internet altyapısı nedeniyle uzaktan eğitim programlarına katılmakta zorluk çekilmişti. Bu sorun da ortadan kalkacaktır. 30 yıl boyunca hizmet verecek Türksat 5B uydumuz ülkemiz frekans ve bölge haklarının da korunmasını temin edecektir.” dedi.

Erdoğan: Fiber İnterneti Yaygınlaştırmalıyız

Türkiye’nin fiber internet altyapısının yetersiz olduğunu da değinen Erdoğan, ”Mutlaka çözmemiz gereken bir diğer konu da fiber internet altyapısını yaygınlaştırmamızdır. Bu konuda yavaş gittiğimizin farkındayız. Türk Telekom’daki sorunun çözümüyle bu alanda çalışan diğer firmaları da teşvik ederek fiber internet altyapısının geliştirilmesini sağlayacağız. Kırsala fiber götürecek ortak yapının kurulmasını da destekleyeceğiz. Fiber altyapının hızla yaygınlaştırılmasının önündeki engelleri de hızla kaldıracağız. Ülkemizi 5G’ye hazır hale getirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat