Gündem

Twitch canlı yayınında silahlı saldırı gerçekleşti!

New York’un Buffalo kentinde skandal bir olay gündeme geldi. Şehirdeki bir süpermarkette 10 kişinin ölümüne sebep olan silahlı saldırgan, olay anını Twitch platformunda canlı olarak yayınladı. Amazon’un sahibi olduğu dijital platform kısa süre içerisinde yayını kaldırsa da görüntüler pek çok kişi tarafından anbean izlendi.

ABD’deki güvenlik güçlerinden gelen açıklamalara göre saldıran 18 yaşında bir bireydi. Cumartesi günü öğleden sonra şehirdeki bir süpermarkete giden adam, 13 kişiyi silahla vurdu. Bunlardan 11’i siyahi bireyler olarak kayıtlara geçerken, 2’sinin ise beyaz olduğu açıklandı. Öte yandan saldırganın, canlı yayını kafasındaki miğfere yerleştirdiği küçük bir kameradan yaptığı aktarıldı. Yetkililer şimdilik zanlının ismini paylaşmadı.

New York Valisi, Twitch’i suçladı

New York Valisi Kathy Hochul düzenlediği basın toplantısında, Twitch platformunun ismini özel olarak geçirmese de platforma karşı sert mesajlarda bulundu. Zanlının gerçekleştirdiği olayları izleyiciler ile paylaşan tüm platformların da bir nevi suç ortağı olduğunu öne sürdü.

Twitch

“Bu tarz platformlar suça bir anlamda ortaktır,” diyen Hochul, yaşanan şok edici olay hakkında açıklamalarına şunları ekledi: “Belki yasal olarak değil ama ahlaki açıdan… İnsanların nefretlerini kusmalarına izin verecek bir mecra oluşturdular.”

Twitch saldırı olayıyla ilgili açıklama yaptı

Twitch ise konuya karşı açıklama yapmakta gecikmedi. Şirket, yaşanan trajediden dolayı epey üzgün olduklarını dile getirdi ve platformun her türlü şiddete karşı hiçbir şekilde toleransı olmadığını bildirdi.

Twitch sözcüleri, canlı yayında yaşanan şiddetin başlamasından yaklaşık iki dakika sonra içeriğin tespit edilip platformdan kaldırıldığını açıkladı. Öte yandan videoyu yeniden paylaşabilecek diğer hesapları da yakından takip ettiklerini duyurdular. Son olarak servis, kullanıcının hesabını süresiz olarak askıya aldığını, videoyu yaymaya çalışan diğer profillerin de aynı cezayla karşılaşacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat