Teknoloji

Twitter, 150 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı!

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Twitter, kullanıcıların kişisel bilgilerini kullanarak gizlilik ilkesine aykırı hareket etmesi nedeniyle 150 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Yetkililer, platformun şirketlerden aldığı reklamları, kullanıcıların kişisel verileriyle eşleştirerek hedefli bir şekilde yayınladığını bildirdi. 2013 yılından 2019’a kadar popüler sosyal ağın kullanıcılarını aldattığı suçlamalarında bulunuldu.

Bakanlığın şikayeti, özellikle hesaplara erişimi güvence altına alma amacıyla belirtilen telefon numaraları ve e-posta adreslerinin izinsiz bir şekilde işlenmesinden kaynaklanıyor. Ülkenin rekabet kurumu olan FTC Başkanı Lina M. Khan, bakanlığın arkasında durarak platformun bu verileri reklamlarla kullanıcıları hedefleri altına almak amacıyla kullandığını ileri sürdü.

Twitter, 140 milyon kullanıcısını etkiledi

Yaklaşık yedi yıl boyunca devam eden bu reklam politikası, 140 milyondan fazla Twitter kullanıcısını etkiledi. Açıklanan bilgilere göre Kaliforniya merkezli şirket, ana gelir kaynağını bu sayede ciddi ölçüde artırdı.

Twitter

Twitter şirketi de konuya ilişkin sessiz kalamadı. Platformun gizlilik departmanının başında yer alan Damien Kieran olayı doğruladı. Aynı zamanda, “Güvenlik amacıyla sağlanan belirli e-posta adresleri ve telefon numaraları, yanlışlıkla reklam amacıyla kullanılmış olabilir,” diyerek sosyal ağı savundu. Aynı zamanda şirketin 150 milyon dolarlık cezayı ödediğini paylaştı. Şirket söz konusu problemi 2019 yılının Eylül ayında çözdüğünü aktardı.

Sosyal ağlardaki mahremiyet konusu son yıllarda ciddi bir şekilde ivme kazandı. Özellikle de Facebook platformunun yaşadığı Cambridge Analytica skandalı bu konuda şirketlere örnek oldu.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat