Ekonomi

Ukrayna için 125 milyon dolar kripto bağışı!

Şubat ayının sonlarında Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya karşı savaş başlatması üzerine Ukrayna için çok sayıda yardım kampanyası başlatıldı. Dünyanın dört bir yanından ülkeye çeşitli bağışlar gerçekleştirilirken; bunlardan bir tanesi de kripto para destekleri oldu.

Hollanda merkezli blockchain araştırma şirketi Crystal Blockchain, Ukrayna’yı desteklemek için toplanan kripto para bağışları hakkında önemli bir rapor yayınladı. Açıklanan bilgilere göre bu kampanya, şimdiye kadar yapılmış en büyük kripto bağışı olarak tarihe geçti.

Ukrayna kripto bağışı ile rekor kırdı!

Ukrayna hükümetinin ve destek ekiplerinin teknolojiye olan yakın ilgisi, ülkeye kripto para yoluyla da yardımda bulunulmasına katkı sağladı. Crystal Blockchain analistleri, yardım kuruşları tarafından Ukrayna’yı desteklemek için başlatılan kripto para bağış programlarını yakından takip etti. Şirket, 12 Mayıs 2022 tarihine kadar 125 milyon doların üzerinde yardımda bulunulduğunu duyurdu.

Crystal Blockchain karşılaştırma yapabilmek adına Ukrayna’ya yapılan geleneksel finans (Tradfi) bağışlarını da izledi. Buna göre 2 Mart 2022’ye kadar Ukrayna silahlı kuvvetlerinin özel hesabına 6 milyar Ukrayna Grivnası aktarıldı. Bu rakam güncel kur oranına göre yaklaşık 203 milyon dolara tekabül ediyor.

Ukrayna

Araştırma şirketi elbette ki bağışların amacı konusunda da bir çalışma yürüttü. 12 Mayıs’a kadar işlenen verilere göre, şimdiye kadar yapılan kripto bağışlarının yüzde 52’si Ukrayna ordusunu doğrudan desteklemek üzere gönderildi. Yüzde 48’lik bağış ise Ukrayna’yı destekleyen insani yardım programlarına aktarıldı.

Ethereum zirveye oturdu

Yapılan kripto bağışlarının yarısından fazlası ETH (Ethereum) aracılığıyla gönderildi. Bunun dışında BTC (Bitcoin), USDT (Tether) ve BUSD (Binance USD) de bağış konusunda popüler kripto para birimleri arasına girdi.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat