Sağlık

Ünlü diyetisyenden hızlı kilo verdiren diyet yöntemi! Hem tok tutuyor hem yağları kasa çeviriyor

MS hastalığı pek çok kişiyi etkileyen nörolojik bir sorun haline gelmişken ünlü diyetisyenler bazı beslenme şekilleri ile formu korurken hastalığın seyrini de değiştirebileceklerini ifade ediyorlar.

Dünyada en çok görülen hastalıklardan birisi yaşanan artışla birlikte MS hastalığı oldu. 2.5 milyon kişinin bu hastalığa yakalandığı belirlendi. MS hastalığı merkezi sinir sitemini etkileyerek omurilik üzerinde bir tahribata neden olmaktadır. Hastalığın tedavisi konusunda uzmanlar çeşitli yöntemler denemeye devam ediyorlar. Bazı besinler ise hastalıklarla mücadele konusunda yaşam kalitesinin yükseltilmesi açısından son derece önemlidir.

MS hastalığını genellikle 20 ile 50 yaş arasında kişileri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Genç yetişkinler üzerinde merkezi sinir sistemini etkilemesi nedeniyle nörolojik bir sorun olarak kabul edilmektedir. Yaygın bir kronik hastalık olduğu konuşuluyor.

Bazı Besinleri Tüketmek Hastalıkların Seyrini değiştiriyor

beslenme3

Bağışıklık sistemi vücudun hastalıklara karşı korunması açısından son derece önemlidir. Ancak bağışıklık sisteminin çeşitli sebeplere bağlı olarak bozulmasının ardından sinir sistemi ve beyin hücrelerine karşı yapılan bazı saldırılar ciddi hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

MS hastalığının kesin olarak nedeni bilinmemesine rağmen, vücudun kendi hücrelerine karşı saldırmasının ardından sinir hücreleri tahrip olmaya devam ediyor.

Hastalığın ilerlemesini engellemek için yeterli ve dengeli beslenmenin önemi her fırsatta ortaya çıkıyor. Hastalığın ilerlemesi durumunda beyin hasarları yutma refleksini de olumsuz etkileyebileceğinden dolayı beslenmeyle ilgili de bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

MS Hastalığına Karşı B12 ve D Vitamini Almak Gerekiyor!

B12 beyin ve omurilik sinir hücrelerini koruyan protein ve yağ içerikli yapının korunmasını sağladığı için çok önemlidir. Bağışıklık seviyesinin korunması açısından da son derece etkilidir. Hastalar için uzmanlar özel beslenme diyet listeleri hazırlayarak hastalığın ilerlemesini engelleyerek süreci daha fazla kontrol altında tutabiliyorlar. Ancak spesifik bir diyet listesinin bulunmadığının da bilinmesi gerekiyor. Uzmanlar bu süreçte Swank diyeti, Paleo diyeti gibi farklı beslenme modelleri üzerinde çalışmaya devam ediyorlar.

Swank Diyeti Nasıl Uygulanır?

Swank diyeti içinde tüm sebze ve meyvelerin kullanımına izin verilmektedir. Miktar sınırlaması da yapılmaz. Günde en az iki porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi gerekir. Kırmızı et ilk yıl için kullanılmaz ancak sonrasında kontrollü olarak tüketilebilir. Derisiz hindi ve tavuk eti belirli seviyelerde tüketilebilir.

 

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat