Sağlık

Zencefil suyu binbir derde deva! Hücreleri yeniliyor, zayıflatıyor, adeta sarı iksir

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan Zencefil, hücre yenilemesi ve ödem attırması konusunda son derece mucizevi bir besin olarak ifade edilebiliyor.

Kış aylarında soğuk algınlığı grip gibi hastalıkların ortaya çıkmasının ardından doğal takviyeler arasında yer alan zencefil herkes tarafından tüketiliyor. Zencefil pek çok açıdan faydalı bir besin olarak biliniyor. Vücutta bulunan iltihapların vücuttan atılması, dolaşım sorunlarının ortadan kaldırılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından son derece önemli olduğu biliniyor.

Zencefil bu süreçte Güneydoğu Asya kökenli bir besin olduğu için Uzakdoğu mutfağında çok sık kullanılmaktadır. Zencefil baharat olarak kullanılabildiği gibi taze olarak da tüketilebilir. Çayı da sıklıkla tüketilmektedir. Yemeklere de eklenerek tüketimi gerçekleştirilebilir.

Zencefil Suyunun Faydaları Neler?

zencefil2

Zencefil suyu pek çok faydasıyla birlikte özellikle sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezi olarak ifade ediliyor. Özellikle vücutta biriken ve çeşitli sorunlara neden olan iltihap sorunu, zamanında müdahale edilemediği takdirde organların çalışmasını da olumsuz etkileyebilir. Zencefilin antibiyotik özelliği bulunduğu için ağrıların tedavisinde iltihapların vücuttan atılması açısından son derece faydalıdır.

Kilo vermek isteyenler içinde antioksidan özelliği bulunur. Vücutta bulunan zararlı toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar. Hücre yenilenmesini de sağladığı için hem uzun vadede genç bir cilt imkanı sunarken hem de yaralanmalar konusunda iyileştirici bir gücü bulunmaktadır. Zencefil mideyi rahatlattığı için bulantı ve kusmaları da engellemektedir.

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Her insanın farklı bir bünyesinin bulunduğunun unutulmaması gerekmektedir. Her faydalı besin her vücutta aynı etkiyi sağlamaz. Bazılarında zencefil ağızda tahrişe neden olabilir. Zencefilin fazla tüketilmesi mide yanmalarına neden olabilir. Bağırsak sorunlarına da neden olduğu için bu noktada ishale sebep olabilir. Kan pıhtılaşma sorunu olanlar ve aspirin gibi ilaçlar kullananlar için tehlikeli olabileceği belirlendiği için bu noktada zencefil tüketilmemesi gerektiği belirlendi. Her besinin olduğu gibi zencefilin de aşırı dozda tüketilmesi durumunda olumsuz özellikleri bulunur.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat